You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Metoda PETO

Istotą tej metody jest połączenie usprawniania leczniczego, psychopedagogicznego, oraz różnych form adaptacji społecznej. Jej głównym celem jest przygotowanie niepełnosprawnego dziecka do samodzielnego życia, nauka samodzielności, niezależności, samoobsługi i czynności dnia codziennego.

W zamierzeniu metody rehabilitacji PETO, dzieci za każdym razem powinny zdobywać nową umiejętność, przydatną w życiu codziennym, uczyć się niezależności i samodzielności

Metoda NDT-Bobath

Prawidłowe doświadczenia sensomotoryczne pozwalają na odpowiednie wykonywanie zadań funkcjonalnych (zmiana pozycji, siedzenie, chodzenie). W przypadku uszkodzenia Ośrodkowego Układu Nerwowego dochodzi do powstania patologicznych odruchów i samoistnych kompensacji Nie występuje również prawidłowy rozwój psychomotoryczny.

Celem metody NDT Bobath jest doprowadzenie do maksymalnej możliwej samodzielności. Realizacja celu polega na wyrównaniu nieprawidłowego napięcia mięśniowego, przywróceniu pełnego zakresu ruchu, oraz hamowaniu nieprawidłowych odruchów i reakcji fizjologicznych. Ćwiczący doznaje także w trakcie terapii nowych doświadczeń sensomotorycznych, potrzebnych do przemieszczania się.



Wskazania:

Mózgowe Porażenie Dziecięce

Asymetrię ułożeniową

Zaburzenia ruchowe

Wady rozwojowe Ośrodkowego Układu Nerwowego

Choroby nerwowo-mięśniowe

Integracja sensoryczna

Integracją sensoryczną określa się właściwą organizację wszystkich bodźców zmysłowych docierających do mózgu. Prawidłowo funkcjonujący ludzki organizm potrafi rozpoznawać i odpowiednio reagować na otaczające go wrażenia – potrafi adaptować się w zależności od danej sytuacji. Coraz częściej rozpoznajemy nadwrażliwość sensoryczną u dzieci.

Rola integracji sensorycznej w rozwoju dziecka

Integracja sensoryczna każdego człowieka zaczyna się już w najwcześniejszym okresie życia płodowego i trwa przez sporą część dzieciństwa, dlatego tak ważne jest, aby dbać o prawidłowy rozwój dziecka i podejmować odpowiednie działania w przypadku jakichkolwiek problemów. Zaburzenia w odczuwaniu i prawidłowej organizacji wrażeń sensorycznych objawiają się różnego rodzaju dysfunkcjami u dziecka, takimi jak płaczliwość, nadpobudliwość, wady wymowy lub koordynacji ruchowej, nadwrażliwość na dotyk. Jeżeli rodzic zauważy u swojej pociechy tego typu niepokojące sygnały, powinien niezwłocznie zgłosić się do terapeutów, którzy postawią diagnozę i będą w stanie skutecznie pomóc.

Integracja sensoryczna to terapia

Integracja sensoryczna to terapia, podczas której dziecko ma możliwość aktywowania i organizacji wielu zmysłów, a wszelkie procesy układu nerwowego mogą się wyraźnie usprawnić. Zmysły są stymulowane podczas twórczej zabawy, co przyczynia się do poprawy ruchliwości i koordynacji dziecka, a prowadzący integrację sensoryczną terapeuta nadzoruje i eliminuje niepożądane bodźce.
Integracja sensoryczna wpływa na układ dotykowy, układ proprioceptywny, oraz na układ przedsionkowy.

Masaż sensoryczny

W trakcie zajęć SI dziecko, angażując swoje ciało i pobudzając układy zmysłów wykonuje pod kontrolą terapeuty całą gamę ćwiczeń. Zajęcia odbywają się na sali wyposażonej w sprzęt i przygotowanej do terapii SI. Prowadzone są one w formie, która pozwala dziecku na doznanie wielu bodźców, wykazanie własnej kreatywności i przezwyciężenie słabości.

Terapia integracji sensorycznej dla dzieci w Warszawie – zapraszamy do Akademii Ruchu

Gabinet Rehabilitacji Akademia Ruchu w Warszawie jest doskonale przygotowany do prowadzenia terapii integracji sensorycznej, a profesjonalnie wyposażona sala umożliwia dzieciom zaangażowanie całego ciała i kreatywny udział we wszystkich organizowanych grach i zabawach. Integracja sensoryczna może wyraźnie poprawić zdolności uczenia się dziecka, a także zdecydowanie wpłynąć na różnego rodzaju problemy emocjonalne. Nasz personel prowadzi terapię integracji sensorycznej w Warszawie – do wyboru mają Państwo dwie placówki w dogodnych lokalizacjach.



Wskazania:

Nadpobudliwość

Kłopoty z nauką (pisanie, czytanie, zapamiętywanie), brak koncentracji uwagi

Ataki agresji i złości

ADHD

Słaba sprawność ruchowa

Kłopoty z koordynacją ruchu

Unikanie zabawy z rówieśnikami, nieśmiałość dziecka

Problemy z samoobsługą (ubieranie się, jedzenie, mycie)

Nadwrażliwość dotykowa

Opóźnienie rozwoju mowy lub wady wymowy

Autyzm

Zespół Aspergera

Terapia wad postawy i skolioz

Kompleksowa diagnostyka i terapia wad postawy oraz skolioz polega na specyficznym połączeniu różnych ukierunkowanych technik (FITS, PNF, Terapia Manualna, Terapia Tkanek Miękkich, Terapia Czaszkowo-Krzyżowa) celem zmniejszenia stopnia rotacji kręgosłupa i jego korekcji. Praca z pacjentem jest indywidualna, oparta na jego konkretnym problemie. To praca z dzieckiem w celu rozluźnienia mięśni przykurczonych, korekty postawy, poprawieniu oddychania, wzmocnieniu mięśni osłabionych

Metoda Vojty

Ta metoda rehabilitacji związana jest z genetycznie zakodowanym u każdego człowieka tzw. globalnym wzorcem lokomocji. U dziecka z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego nie tworzy się prawidłowy program rozwoju, ponieważ nie działają odpowiednio drogi i ośrodki układu nerwowego. Twórca metody – Vojta opracował terapię uaktywniającą odruchowo mechanizmy lokomocji. Stwierdził, że można je wyzwolić u każdego, niezależnie od wieku, oraz stopnia uszkodzenia układu nerwowego.



Wskazania:

Mózgowe Porażenie Dziecięce

Opóźnienie rozwoju psychoruchowego

Zaburzenie ośrodkowej koordynacji nerwowej (z.o.k.n.)

Asymetria ułożenia ciała

Terapia funkcjonalna ręki

Ćwiczenia zwiększające możliwości manualne dziecka i kształtujące motorykę małą.

Karate kyokushin

Jest to sztuka walki wywodząca się z Japonii, a założycielem stylu był Masutatsu Oyama. Nazwał on swój styl „prawdą ostateczną” – tak tłumaczy się kyokushin. W ten sposób Oyama chciał powiedzieć, że jego styl to głównie walka z samym sobą, a poszukiwana przez wszystkich karateków prawda ostateczna to nic innego jak cele jakie osiągamy w życiu dzięki trudowi i uporowi w dążeniu do nich.



Stanowczości i opanowania

Zdobywania wcześniej wyznaczonych celów (na zajęciach są to kolejne stopnie)

Koncentracji – przydatnej też w szkole

Wiary w siebie co jest czynnikiem nadającym dziecku pewności siebie

Ciężkiej systematycznej pracy nad sobą za co nagrodą są kolejne zdane egzaminy

Karate zaspokaja potrzebę przynależności dzieci do grupy, a jednocześnie każdy zachowuje swoją indywidualność jeśli chodzi o osiągnięcia

Karate daje korzyści fizyczne takie jak: lepszą koordynację; poprawę kondycji, równowagi, szybkości, siły mięśniowej i gibkości

Metoda PNF

Główne założenie tej metody rehabilitacji to stymulacja w odpowiedni sposób układu nerwowo – mięśniowego – proprioreceptorów i eksteroreceptorów. PNF dąży do optymalnego odtworzenia lub poprawy zaburzonej funkcji motorycznej.
Ważnym elementem filozofii metody jest bezbolesna praca z pacjentem, oraz pozytywne nastawienie do pacjenta i jego problemów.



Wskazania:

Uszkodzenia Ośrodkowego Układu Nerwowego (niedowład w wyniku udaru, MPD, uszkodzenie rdzenia kręgowego, SM)

Stany po operacji

Stany po urazach sportowych

Zmiany zwyrodnieniowe

Złamania, długie unieruchomienia

Uszkodzenia mięśni, stawów, więzadeł, ścięgien

Terapia tkanek miękkich

Kombinacja różnych technik rehabilitacji, lecząca dysfunkcje tkanek miękkich (mięśnie, ścięgna, więzadła). Przeznaczona dla osób z zaburzeniami na poziomie mięśniowo – powięziowym. Celem metody jest wyrównanie zaburzonego napięcie na poziomie powięzi, co wpływa na stan funkcjonalny, obniżenie bólu i zwiększenie zakresu ruchów w stawach.



W terapii wykorzystywane są następujące techniki:

Techniki Energizacji Mieśni

Rozluźnianie Mięśniowo-Powięziowe

Techniki Aktywnego Rozluźniania

Masaż tkanek głębokich

Złamania, długie unieruchomienia

Masaż poprzeczny

Wskazania:

Bóle przeciążeniowe kręgosłupa

Dyskopatia

Zmiany zwyrodnieniowe

Bóle stawów

Zmiany zwyrodnieniowe

Złamania, długie unieruchomienia

Uszkodzenia mięśni, stawów, więzadeł, ścięgien

Przykurcze, zmniejszony zakres ruchu w stawach

Ostroga piętowa

Stany po operacji

Stany po urazach sportowych

Blizny

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa

Terapia czaszkowo krzyżowa to niezwykle łagodna forma terapii manualnej polegająca na diagnozowaniu i leczeniu schorzeń za pomocą delikatnego dotyku przykładanego na głowie, kości krzyżowej a także innych miejscach na ciele, przejawiających zaburzenia. Dzięki tej metodzie pozbędziesz się migreny, zapalenia zatok, bólów kręgosłupa i pleców oraz stresu i zmęczenia, których każdy z nas doświadcza na co dzień. Terapia czaszkowo-krzyżowa przynosi również doskonałe rezultaty u dzieci, u których stwierdzono dysleksję lub problemy z koncentracją.

Masaż w terapii czaszkowo krzyżowej

Zdecydowaną zaletą tego rodzaju masażu jest jego nie inwazyjność oraz aspekt leczniczy, pomaga przywrócić równowagę zarówno fizyczną, jak i psychiczną.
W terapii czaszkowo krzyżowej ważną rolę odgrywają powięzie, czyli sieć krzyżujących się na różnych poziomach ciała cienkich i śliskich błon łącznotkankowych otaczających mięśnie lub grupy mięśni, a zatem mających znaczenie zarówno dla kształtu mięśni, jak i ich wzajemnej przesuwalności względem siebie. Powięzie splecione są ze sobą w sposób bardzo skomplikowany i złożony. Sprawia to, że przykładowe podrażnienie w obrębie stopy może być przekazane przez cały system powięzi mięśniowych kończyny dolnej, grzbietu i szyi, aż do głowy i stać się przyczyną bólów głowy.


W czasie terapii (jeden zabieg trwa 1-1,5 godziny) mogą występować następujące odczucia u pacjenta:

pulsowanie, mrowienie, drętwienie, pieczenie

skurcze mięśni (niekiedy bardzo silne) z drżeniem kończyn

uczucie intensywnego ciepła lub zimna

„kiwanie się”, zawroty głowy, szumy w uszach, mroczki przed oczami

zaśnięcie lub senność w czasie zabiegu (bardzo często)

wyzwolenie się silnych emocji (krzyk, płacz, łzawienie)


Na pełną terapię składa się cykl zabiegów od 3 do 10.



Wskazania:

Zespoły bólowe: bóle głowy, migreny, bóle pleców, stawów kończyn

Zespoły neurologiczne: mrowienia i cierpnięcia kończyn, rwa kulszowa, udowa, ramienna

Zespoły o charakterze psychicznym: zaburzenia koncentracji, trudności w uczeniu się, zaburzenia snu, nerwice, ogólne złe samopoczucie bez konkretnych przyczyn, nadmierna ruchliwość dzieci i dorosłych

Normalizacja napięcia mięśniowego (obniżanie spastyczności).Koordynacja pracy układów nerwowego, powięziowego i mięśniowego

Cyriax

Medycyna Ortopedyczna wg Cyriax’a oparta jest na szczegółowym wywiadzie i badaniu funkcjonalnym poszczególnych struktur w obrębie uszkodzenia. Powyższy schemat pozwala na uzyskanie kompletnych informacji dotyczących badanego pacjenta i jego schorzenia, co z kolei prowadzi do celowanego leczenia. Dzięki takiemu podejściu mamy możliwość osiągnięcia maksimum skuteczności w terapii.
Stosowane techniki dobierane są odpowiednio do konkretnej diagnozy. W zależności od potrzeb stosujemy: głęboki masaż poprzeczny, mobilizacje/manipulacje, trakcję, naciąganie torebki. Każda z nich wykonywana jest w ścisłej współpracy z pacjentem, dzięki czemu zapewniają bezpieczeństwo podczas stosowania.

Laseroterapia

Wskazania:

Ból przewlekły i ostry

Stany zapalne

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Ból kręgosłupa

Rwa kulszowa

Blizny

Odleżyny

Stany pooperacyjne

Urazy tkanek miękkich (mięśnie, ścięgna, więzadła)

Ultradźwięki

Wskazania:

Ból przewlekły i ostry

Stany zapalne

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Ostroga piętowa

Ból kręgosłupa

Rwa kulszowa

Urazy tkanek miękkich (mięśnie, ścięgna, więzadła)

Tens

Wskazania:

Ból przewlekły i ostry

Stany zapalne

Choroba zwyrodnieniowa stawów